Der dukker flere og flere transportcykler op alle steder i byen

Børnefamilierne kan spare mange penge ved at skifte den firhjulet ud med den tohjulede. Der er 83.000kr. til dig skattefrit hver år, hvis du dropper at køre rundt i en ny bil og i stedet bruger en transportcykel. Du kan tilmed spare udgiften ti et motionscenter. Udgiften ved køb og køre en ny gennemsnitsbil er en kvart mio. kr. i løbet af 3 år, viser en opgørelse fra autocom.dk. Så der er råd til mange taxa´er, togbilletter og lejebiler for de penge.

En anden fordel for travle forældre er, at der ofte også spares tid. Det er ikke nødvendigt at bruge en halv time på at køre rundt efter en P-plads foran skoler, institutioner og supermarkeder. Børnene kan sidde i tørvejr, mens forældrene kan sidde ude i regnvejr og tænke de vise ord om 20 sekunders hårdt arbejde og de 20 års fornøjelse. Og så synes børn at det er rigtigt sjovt med en transportcykel der bliver de med garanti heller ikke køresyge.

Større kontakt med rollingerne

Fordelen ved transportcykler i forhold til cykelanhængere er større kontakt med rollingerne, fordi de er foran. Man kan hygge sig undervejs på turen i lidt større grad end med anhængeren. Man skal blot være opmærksom på, at når børnene sidder forrest, er det også dem, der vil lide størst overlast, hvis man støder ind i noget. Det burde til gengæld ikke give større skader, da de fleste holder farten på mellem 15-25km/t. Sikkerhedsmæssigt er cykelanhængerne, hvor børnene sidder bagerst, mere udsatte. En del bilister overhaler heller for tæt på, end venter på at der er plads til at komme udenom. Men heldigvis er der cykelstier i de fleste byer.

Fordelene ved cykelanhængere er, at de er billiger, og man kan koble dem af og på sin cykel. Hele konstruktionen er let, men man kommer let til at rive lærredet i stykker. Hvis man køre på gruset vej , vil børnene sikkert klage over at de får grus i hovedet, og man kan blive nød til at sænke tæmpoet eller give dem en flyverhjelm på. Det skal så også siges at de brugte transportcykler kan sælges forholdsvist dyrt i den blå avis igen, så værditabet på de dyre cykler ikke er kæmpe stort.

Kilde: udklip fra artikel BT. 16 september 2006 Artikel af Simon Riedel